Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendiririz?

 Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendiririz?
Okunuyor Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendiririz?

Bağışıklık sistemini nasıl güçlendiririz? Bağışıklık sistemi dış etkenler tarafından gelecek tehlikelere karşı koruyan dokular ve hücrelerden oluşan bir sistemdir. Bağışıklık sistemi bir ülkenin silahlı ordusuna benzetilebilir. Bizi koruyan bu silahlı ordu enfeksiyon, virüs ve vücudumuz için tehlikeli olabilecek tüm durumlara karşı büyük bir savaş içindedir.

Bağışıklık sistemimizin düşmesi ile beraber veya fonksiyonlarını tam anlamıyla çalışamayacak hale gelmesi durumunda birçok hastalığa fırsat doğmuş olur. Bugün yazımızda mevsim değişiklikleri nedeni ile çok fazla etkilenen bağışıklık sistemini nasıl güçlendiririz ile ilgili önemli bilgiler vereceğiz.

bağışıklık sistemini nasıl güçlendiririz

Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendiririz?

DÜZENLİ UYKU : Düzenli uyku bağışıklık sistemimizin en önemli unsurlarından biridir. Özellikle gece uykusunun bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hücrelerimizin yenilenmesi için çok önemli bir yere sahip olması uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.

DÜZENLİ SPOR : Her gün düzenli olarak mutlaka yürüyüş veya imkanı olanlar spor salonuna gidip spor yapmalı. Hücrelerimizin düzenli şekilde hareket halinde olması bağışıklık sistemimizin güçlenmesi demektir. Düzenli şekilde spor yapmaya devam ederseniz bağışıklık sistemi güçlü kalacağı için hastalıklara karşı daha dirençli olacaktır.

KAHVALTI : Her gün yapılan sağlıklı bir kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Akşam yemeği ve sabah kahvaltısı arasında 9 ile 12 saatlik bir zaman dilimi olduğunu ve vücudun uykuda hala çalıştığını düşünürsek sabah yapılan sağlıklı kahvaltının hücrelerimizin yenilenme hızını arttıracak bağışıklık sistemine katkı vermiş olacaktır.

SEBZE VE MEYVE TÜKETİMİ : Meyve ve sebzeler bağışıklık sistemine ve vücudumuza fazlasıyla katkı sağlamaktadır. Meyve ve sebzeleri yemeden önce su ile yıkayarak tüketmelisiniz. Ara öğünlerinizde de mutlaka meyve tüketmeniz doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

HAVUÇ SUYU TÜKETMEK : Havuç suyu cilt ve bağışıklık sistemi için önemli bir yere sahiptir. Havuç suyunu haftada 1-2 kere tükettiğinizde bağışıklık sisteminizi hastalıklara karşı güçlü tutarsınız.

BOL SU TÜKETMEK : Yapılan araştırmalara göre gün içinde yeteri kadar su tüketildiğinde bağışıklık sistemimiz için çok önemli olduğu görülmüştür. Gün içinde tüketilen üç litre suyun vücudumuzda yer alan zararlı tüm etmenleri dışarıya atacağından bağışıklık sistemine savaşması için yardımcı oluruz.

SİGARA VE ALKOL TÜKETMEMEK : Sigara ve alkol, bağışıklık sistemini kötü yönde etkilen faktörlerdir. Bağışıklık sistemimizi en çok zarar veren ve çökmesini hızlandıran sigara ve alkol tüketimini bırakmanız sizin sağlığınız için fayda olacaktır

İlginizi çekebilir: Günde Kaç Saat Uyumalıyız?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın