Koronavirüs Neden Hızlı Şekilde Yayılıyor Ortaya Çıktı

 Koronavirüs Neden Hızlı Şekilde Yayılıyor Ortaya Çıktı
Okunuyor Koronavirüs Neden Hızlı Şekilde Yayılıyor Ortaya Çıktı

Koronavirüsü neden hızlı şekilde yayılıyor ortaya çıktı. Japonya’da koronavirüs ile ilgili çalışmalar yapan bilim insanları salgının yeni bulaşma yöntemlerini buldular.

Çin‘de 2019 yılının araklı ayında görünen koronavirüs düğer ülkelerde de hızla yayılmaya başladılar. Devletler koronavirüsün her geçen gün hızla yayılmasına karşı sıkı önlemler alıyorlar. Hızla yayılmasını önlemek için Japon bilim insanları hızlı yayılmanın nedenini açıkladılar.

Koronavirüs

Şimdiye kadar bildiğimiz bulaşma yöntemleri, salgını kapan hastanın başka birine temas yoluyla geçirmesi yada öksürme ve hapşırmayla etrafa yayılan parçacıklarla bulaşması. açıklanan diğer bulaşma yöntemi ise Mikro Parçacıklar bu parçacıklar sayesinde virüs çok daha hızlı bir şekilde yayılım gösteriyor.

Buraya tıklayarak koronavirüsünün dünya üzerindeki yayılımını canlı takip edebileceğiniz uygulamaları görebilirsiniz.

Kazuhiro Tateda‘nın söylediklerine göre mikro damlacıklar, insanlar birbirlerine çok yakın mesafedeyken virüsü bir diğer insanlara bulaştırabiliyor. İnsanlar yan yana dururken yada konuşurken sağlık kişi virüsü kapma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Bilim insanları hızla yayılan koronavirüsü durdurmak için yeni yayılma yollarını araştırmaya başladılar. Japon bilim insanlarının yeni buldukları yayılma yöntemi sağlık örgütleri tarafından onay alabilirse koronavirüsü engelleyebilmek için önemli bir koz olacaktır.

Hazırlanan belgesele göre bir insan kapalı olan bir yerde öksürdüğü zaman sadece birkaç saniyede ortalama 100.000 damlacık kadar etrafa saçılabiliyor. Büyük olan damlacıklar ise 30 saniye sonra havadan düşerken mikro damlacıklar, daha uzun sürelere kadar havada asılı kalabiliyor. 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın